6 důvodů, proč pít čaj
tento lahodný nápoj nás umí zahřát i osvěžit, je lahodný a chutná nám, ale měli bychom ho pít z monha jiných důvodů, jakých? to si prozradíme :)
Nejprve bych rád podotkl, že čaj musí být určitě čaj, nikoliv drť z lístků a větviček čajovníku. Proto u nás v Cafe bar Kostka jsme hledali kvalitního producenta čaje a zvolili jsem právě čaje Dilmah, které jsou kvalitní a obsahují skutečný čaj (lístky) nikoliv drť.
Čaj je lahodný někdy také nazýván jako nápoj s duší. Prospívá našemu organismu, povzbuzuje mysl a přispívá k dobré náladě
Důvod číslo 1
Čaj přispívá k hydrataci organismu, v zimě nás zahřeje a v horku osvěží, při chřipkách, teplotách a nemocích dýchacího ústrojí vyvolává pocení, které je důležitou součástí léčby. Je také pomocníkem při léčbě střevních infekcí díky jeho antibakteriálním účinkům, nenadarmo se radí, dávat si sáček čaje do bot (všichni víme proč asi) :) Čaj je výborný antioxidant. který zpomaluje proces stárnutí a chrání proti závažným onemocněním.
Důvod číslo 2
Díky obsahu kofeinu a teinu pití čaje povzbuzuje tělesnou a duševní činnost a posiluje koncentraci – stejně nebo ještě lépe než káva. Zároveň je čaj účinný prostředek pro léčbu a prevenci neurologických onemocnění, speciálně těch degenerativních, jako je Alzheimer.Výzkumy ukázaly, že v čaji obsažené polyfenoly dokáží zabránit poklesu činnosti neurotransmiterů ( např. epinefrinu nebo dopaminu) , které vlastně udržují mozkovou činnost. Brání také usazování plaku, jenž u starších lidí způsobuje zhoršení kognitivních funkcí. Už dva šálky denně zlepší paměť a schopnost učení.
Důvod číslo 3
Čaj prokazatelně zpomaluje nebo omezuje některé rizikové faktory srdečních chorob. Dokáže totiž snížit hladinu špatného cholesterolu a krevních tuků. Po „léčbě“ čajem se ve studiích prokázalo, že se pacientům s onemocněním srdce významně upravily rizikové faktory – krevní tuky, stav cév a podobně.
Důvod číslo 4
Vědci zjistili, že pití zeleného čaje zvyšuje počet jednoho druhu buněk imunitního syttému, kterým se říká T-buňky. Proto čaj dokáže bojovat proti infekcím třeba při chřipce, ale i při zápalu plic. Útočí i na známé streptokoky a stafylokoky a na bakterie způsobující zubní kaz.
Důvod číslo 5
Při kožních onemocněních podporuje snížení otoků, je mírněantiseptický a stahuje pleť. Nově bylo zjištěno, že pití čaje snižuje riziko rakoviny kůže. Pozor, s extrémním sluněním, způsobující změny v buňkách si však neporadí. Nepomáhá těm, kdo se však opakovaně bolestivě spálili. Antioxidanty obsažené v čaji dokáží omezit škody po běžném vystavování kůže slunci.
Důvod číslo 6
Konzumace čaje přispívá k posílení kostí. Platí to především pro starší ženy, které jsou více ohroženy osteoporózou. V čaji jsou totiž obsaženy nejen fluoridy, ale i další minerály, které přispívají k hustotě kostní hmoty a jejímu udržení.
Volte podle barvy
Bílý čaj
má díky výrobnímu postupu nejméně kofeinu (teinu) a zároveň nejvíc antioxidantů, což z něj dělá velkého hráče v boji proti rakovině. Podle výzkumů účinky bílého čaje dokáží potlačit rakovinové mutace buněk v ranném stádiu. Bílý čaj také dokáže ničit bakterie a viry. A kdyby vám to nestačilo, má také lehkou delikátní chuť.
Zelený čaj
chutná ostřeji a v posledních letech začal být považován za téměř zázračný lék. Není to nijak přehnané tvrzení. Podle jedné studie ženy, které ho denně vypijí 10 šálků, mají o 75 % nižší riziko zhoubného bujení, například při rakovině prsu. Kuřákům pomáhá v prevenci
Černý čaj
má své jméno proto, že jeho lístky oxidací ztmavnou. Má silnější a tradičnější chuť Množství studií prokazuje, že významně redukuje riziko infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních nemocí. Pomáhá také proti ucpávání cév, zlepšuje funkci krevního oběhu a na rozdíl od rozšířené víry snižuje krevní tlak – nikoli zvyšuje! Obsahuje také dostatek fluoridu, aby pomáhal chránit proti zubnímu kazu – faktem ovšem je, že zároveň barví zuby.